Mehmet ÖZMADEN

Mehmet ÖZMADEN
BAŞKAN ANLAYAN, YENİ HAMAMI GEZDİRDİ

Ahmet YENİN

Ahmet YENİN
BURASI KÖY MÜ ŞEHİR Mİ? (1)

Zeki ORDU

Zeki ORDU
LEYLA İLE ANILCAN

Yakup HALICI

Yakup HALICI
NE, NEDEN?

Yaşar BAŞAR

Yaşar BAŞAR
KOZAKKEN OLDUK MU ACABA?

Neşet Naim ÖNER

Neşet Naim ÖNER
GEÇMİŞ ZAMAN OLUR Kİ...

Saffet KADIOĞLU

Saffet KADIOĞLU
ÜLKEMİZDE MEYDANA GELEN OLAYLAR VE SORUNLAR DEVLETİMİZİN VE MİLLETİMİZİN EKONOMİK DURUMU

İbrahim YILDIRAN

İbrahim YILDIRAN
(+ 18) ERGEN VEKİL

Adil KESKİN

Adil KESKİN
EY ORTADOĞU GENÇLİĞİ!

NURSULTAN BULUT

NURSULTAN BULUT
KİM SUÇLU?

AHMET ÇELENK

AHMET ÇELENK
EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ...

Ayaklı Gazete FADOŞ

Ayaklı Gazete FADOŞ
MİLLİ FUTBOL TAKIMININ YAŞADIĞI HEZİMETLER...

Adem SEVGİ

Adem SEVGİ
ALMANYA BENİ ARIYOR-4

Engin Tekintaş;"ÇOK ZOR BİR PROJE"

AK Parti Grup Başkanvekili ve Giresun Milletvekili Nurettin Canikli’nin Ordu ve Giresun'un birleşerek büyükşehir olması önerisine Ordu’dan yeterli destek gelmedi.

Ordu İl Genel Meclisi Başkanı Engin Tekintaş, bu birleşmenin zor olabileceğini ifade ederken, Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Başkanı Servet Şahin ise, “Bu proje uzun vadede düşünülebilir” dedi. Ordulu vatandaşların bazıları birleşmeden yanayken, bazıları ise birleşmeden yana olmadıklarını ifade etti.

Ordu İl Genel Meclisi Başkanı Engin Tekintaş, “İki ilin yürütebileceği ortak projelerin olduğunu uzun süre ifade etmiştik. Bunun en somut örneği hava alanının Ordu ve Giresun’a hizmet edebilecek şekilde orta noktada yapılıyor olmasıdır. İki il ortak iradesini beyan ederek kanaatlerini ortaya koydular ve gerçekten güzel bir proje başlattığımızı düşünüyorum. Aslında bunu Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, ısrarlı sorular üzerine ifade ettiğini bu çerçevede bir temenni olabileceğini, böyle bir talep olsa bile her iki ilin hem halkının hem bu noktadaki kamu idaresinin, İçişleri Bakanlığımızın, Başbakanımızın ve hükümetimizin politikası olabileceğini ifade ediyor. Doğrusu da budur. Ama bu bireysel bir politikanın ötesinde zor bir iş olduğunu ifade etmek lazım. Aslında il sınırlarının büyükşehir olmasının avantajları hem imar mevzuatı açısından, tek elden idare sistemini oluşturulması açısından hem gelir düzeylerinin artırılması hem de yatırımları değerlendirme izleme kolayca hayata geçirilmesi açısından çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Bizim de hedefimiz bunu ortaya koyabilmekti. İnşallah önümüzdeki beş yıllık süre içerisinde yapacağımız çalışmalar ile Ordu’nun büyükşehirler kapsamına gireceğini de ifade edebiliriz. Çünkü bu alt yapıyı oluşturduğumuza inanıyoruz. Ama iki ilin birleşerek biz böyle yapalım diyebilmesinden daha güzel, daha doğal bir şey olmaz. Bu çok kolay bir proje değil. Bu mevzuatın Türkiye’deki idari yapılanma ile mülki sınırlar ile ilgili nasıl oluşturulacağı ortaya konulması lazım. Ben Nurettin Canikli’nin iki ilin bütünlüğünü sağlamak amacıyla ortaya koyduğu çalışmayı takdirle karşılıyorum” diye konuştu.

“FİZİKİ ŞARTLAR UYGUN DEĞİL”

OTSO Başkanı Servet Şahin ise, “Ordu ve Giresun’un fiziki yapıları çok uygun değildir. Uzun vadede düşünülebilir. Ama şu anda ekonomik ve siyasi olarak birliktelik güzel şeylerdir. Ordu Giresun Havaalanı’nın ortak olması, ekonomik ve siyasi yatırımların ortak düşünülmesi çok güzel şeyler ama iki ilin büyükşehir olması uzun vadeli bir proje, siyasi iradenin takdirine kalmış bir projedir” ifadelerini kullandı.

Ordulu vatandaşlar ise, “Ordu ve Giresun illeri birbirlerine yakın şehirler. Bu iki şehrin birleşmesini siyasi büyüklerimiz daha doğru yapacaklardır. Bunun için bir şey söyleyemeyiz elbette ama ortak menfaatler varsa bu gerçekleşebilir. Ben Ordu ve Giresun’un birleşmesinden yana değilim. Biz Türkiye’nin her yerini seviyoruz ama ben Ordu şehrimizi daha çok seviyorum. Birleşmesinden yana değilim” şeklinde konuştu.

Giresunlu olan ve yıllardır Ordu’da oturan bir vatandaş ise, “Eğer siyasi büyüklerimizin böyle bir niyetleri de varsa Ordu ve Giresun illeri birleşirse fenada olmaz. İki il birleşip Gülyalı ilçesi de ortak nokta olursa Ordu ve Giresun’a hizmet edilir diye düşünüyorum” dedi.
 


Ana Sayfa | Paylaş
»

Habere Yorum Yap