Mehmet ÖZMADEN

Mehmet ÖZMADEN
PROJE BEKLİYORUZ!

Ahmet YENİN

Ahmet YENİN
YAĞMURDAN KAÇARKEN DOLUYA TUTULDU..! 2

Şenol DENİZ

Şenol DENİZ
MÜLK SENİNSE, SEN KİMİNSİN?

Zeki ORDU

Zeki ORDU
FASAFİSO SEÇİMLERİ

Yakup HALICI

Yakup HALICI
PARTİLERİN BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYLARININ PROJELERİ

Yaşar BAŞAR

Yaşar BAŞAR
TÜKENMİŞLİK! ..

Neşet Naim ÖNER

Neşet Naim ÖNER
MİLLET HADDİNİ BİLDİRDİ!

İbrahim YILDIRAN

İbrahim YILDIRAN
DOLGORUKİ'Yİ TANIRMISINIZ?

Adil KESKİN

Adil KESKİN
NUMAN KURTULMUŞ VE EKİBİNE KARŞI DEFANS MI YAPILIYOR?

AHMET ÇELENK

AHMET ÇELENK
SİYASET KAZANI KAYNIYOR

Ayaklı Gazete FADOŞ

Ayaklı Gazete FADOŞ
AH ŞU GENÇLER

Mehmet Öztürk

Mehmet Öztürk
DOĞALLIĞA DAİR

Partilerin Belediye Başkan Aday Adaylarının Projeleri

Facebook'ta Paylaş
 Her ne kadar partilerin dedimse bile, görünürde sadece bir partinin yani AKP’nin belediye başkan aday adayları bellidir. Zira zaten MHP’nin adayı kesinleşmiş, CHP’nin ise daha henüz aday veya aday adayları belli olmuş değildir. Zannederim CHP’nin ağır topları ve garanticileri AKP’nin adayının belli olmasını bekliyorlar. Onlarda haklı, kim boşa kürek çekmek ister ki?
Dolayısıyla doğal olarak konumuz AKP’nin aday adayları üzerine olacaktır.
 
Onları birer-birer ele alıp değerlendirmek gibi bir niyetimiz de yok. Çünkü kimisini çok iyi tanımamıza rağmen, kimilerini ise sadece resimlerinden ya da el kadar dağıttıkları broşürlerinden tanıyoruz. Dolayısıyla hepsini bir kaba koyup değerlendirmek haksızlık olur.
 
Lakin “Perşembenin gelişi Çarşambadan bellidir.” Derdi büyüklerimiz…
Kimi aday adaylarının dağıttığı el kadar broşürden dahi o aday adayı hakkında fikir edinmemizi sağlıyor. Öyle gözüküyor ki kimi aday adaylarımız ya Ünye’yi tanımıyor, ya da mesleğinin erbabı değil. Çünkü tanıtım broşürlerinde vaat ettikleri şeyler ele avuca gelecek gibi değil.
Mesela kimi aday adayı Ünye’yi tariflerken “Güneşi denizden doğup, denizden batan eşi benzeri bulunmaz bir şehir” olarak tanımlıyor ve dünya markası yapma iddiasında bulunuyor. Hızını alamayıp bir başka aday adayının 2023 vizyonunu da fersah-fersah aşarak Ünye’nin 60 yılını planlayacağını garanti ediyor. O aday adayına “neden elli ya da yetmiş değil de altmış yıl” diye sormak latifesi bir yana; bu denli büyük iddialı projesini gerçekleştirmek için siyasi ömrü yetecek mi? Sorunu sorarken, yine bu “hayalini” gerçekleştirmek için parasal kaynağını nereden bulacaksın? Sorusunu da ilave etmemiz gerekecek.
 
Eminim ki bu adaylar ya Bayramcayı hiç tanımıyorlar, ya da lüks otomobilleri ile transit geçmişlerdir. Çünkü güneşin denizden doğup denizden batması ya da Ünye’nin dünya markası olması Bayramcalının, Güdükkuyulunun ya da Balavuzlulunun(Karşıyaka) umurunda değildir. 2023 yılı da umurunda değildir. Onun bütün derdi yaşanabilir, eli, ayağı düzgün, insani ihtiyaçlarının karşılandığı bir mahallede yaşamaktır. Ve bunun tez elden sağlanmasıdır.
 
Yaldızlı, süslü ama içi boş vaatler ve projeler sadece söyleyeni inandırıyor. Vaktiyle- ki 1984 seçimleriydi- bir aday seçildiği takdirde Asarkaya’ya teleferik yapmayı vaat etmişti. Belli ki adayların huyları o tarihten bu tarihe kadar hiç değişmemiş. Ya da adaylar hiç gelişme gösterememişler diyebiliriz. Bu da Ünye’nin kaderi olsa gerek.
 
İnsanın canını acıtan ise bunları vaat edenlerin mürekkep yalamış, meslekten ya da dünyayı karış-karış gezdiklerini söyleyenler tarafından vaat edilmeleridir.
Ayrıca vaat ettiklerinin pratikte Ünye’ye bir faydasının olmaması konusudur. Mesela nasıl ki Ünye stadyumunun on bin kişilik yapılmış olması Ünye sporuna ve Ünyespor’a zannedildiği gibi katkısı olmamışsa, kimi aday adaylarının vaatlerinin de Ünye’ye zerre kadar katkısı olmaz.
Yine aday adaylarının-biri hariç- belli ki ekibi ya hiç yok ya da zayıftır. Diyeceksiniz ki nereden biliyorsun? Yazımın başında demiştim ki “Perşembenin gelişi Çarşambadan bellidir.” Derdi ya büyüklerimiz… Broşürlerinin sayfa düzenlemesinin bile albenisi, sanat değeri yok… El kadar broşürlerini düzenlemede bile acemilik yapanların Ünye’yi nizama sokma iddialarına şüphe ile yanaşmak gerekmez mi?
Biri hariç demiştim,
Aslında İsim vermek bu haftaki yazımın içeriği açısından ne kadar doğru ve hakça olur? Elbette tartışabiliriz… Lakin broşürler arasındaki fark bu denli fazla olunca ona da haksızlık etmek olmaz mı? diye düşünüyorum.
İsmet Küçükoğlu’ndan bahsediyorum… Broşürünün içeriği ve düzenlemesi-birtakım itirazlarım olsa bile- son derece profesyonelce hazırlanmış. Bu da bana göre şu anlama geliyor, “eğer aday olur ve seçilirse Ünye Belediyesini profesyonelce yönetecek” demektir. 
Ne yani öbürleri amatör mü? Diyeceksiniz… Bunu ben söylemiyorum ki, hazırlatmış oldukları broşürleri öyle diyor.
 

Yakup HALICI
yakuphalici@gmail.com

[ Önceki Sayfa ]

Köşe Yazısına Yorum Yap