Mehmet ÖZMADEN

Mehmet ÖZMADEN
FATSO VE TAYFUN KARATAŞ

Ahmet YENİN

Ahmet YENİN
TERMİK SANTRALIN ZARARLARI.!(2)

Zeki ORDU

Zeki ORDU
''TERME 16-0 ÖNDE'' Mİ?

Yakup HALICI

Yakup HALICI
İSLAMİ YAPILAR (II)

Yaşar BAŞAR

Yaşar BAŞAR
MUHALEFET_İKTİDAR!..

Neşet Naim ÖNER

Neşet Naim ÖNER
HAYIRSIZ ADA(M)!

İbrahim YILDIRAN

İbrahim YILDIRAN
TÜRK BAYRAĞI

Adil KESKİN

Adil KESKİN
OLMAK YA DA OLMAMAK. (THAT IS THE QUESTION!)

NURSULTAN BULUT

NURSULTAN BULUT
SEBEP VE SONUÇ!

AHMET ÇELENK

AHMET ÇELENK
ORDUNUN ALGILANMA ŞEKLİNİ DEĞİŞTİRMEK

Ayaklı Gazete FADOŞ

Ayaklı Gazete FADOŞ
BİR NOSTALJİ...

ZEKİ YAŞAR

ZEKİ YAŞAR
DÜNYA SAHNESİ, OYUN KURUCU

Termik Santralın Zararları.!(2)

Facebook'ta Paylaş
Arılarımızın balları, ineklerimizin sütü, yoğurdu, meyvelerimizin tadı, fındığımızın miktarı ve tadı, denizimizdeki balığımızın lezzeti kesinlikle bozulacaktır. Çocuklarımız ve torunlarımızın geleceği tehlike altındadır. KANSER başta olmak üzere pek çok hastalık ve intiharlar artacaktır.30 km çapındaki alanda sularımızın tadı bozulacak, bahçelerimiz, zararlı ve tehlikeli böcekler tarafından istila edilecektir.
 
Enerji hattının yakınında, altında yaşayanlar da büyük tehlike altındadır. Bu enerji hatları elektriksel alan oluştururlar, vücudumuzdaki Na +(sodyum),Cl –(klor),HCO3-(bikarbonat),K+(potasyum), gibi yaşamımızda çok önemli hücre içi ve hücre dışı iyonları yer değiştirmeye zorlayacak, hücre yapımızı etkileyecektir.

Değerli AKÇAY, GÖBÜ, DUMANTEPE, KOZLUK, EVCİ, ZEMBEK, ÇAYBAŞI VE ÜNYENİN BATISINDA KALAN TÜM KÖY VE YERLEŞİM ALANINDA YAŞAYANLAR TEHLİKENİN LÜTFEN FARKINA VARIN. Gece santrale özellikle 24 den sonra bakın tam gaz duman o zaman çıkar. Bizim rüzgârlarımız gündüz denizden karaya, gece özellikle kışın

karadan denize eser. Gazda sıkıntı olduğunda bu santral kömür veya fuel-oil yakacaktır. Bu santralde ısı enerjisi % 30-40 elektrik enerjisine dönüşür. Bunun diğer anlamı % 60-70 çevreyi kirleticidir. KAZANINDAN RADYASYON YAYAR. Bugün AVRUPADA ve diğer gelişmiş ülkelerde en çok önem verilen konu çevredir, çünkü insan çevresi ile sağlıklı bir yaşamı sürdürebilir. Karadaki ve denizdeki yaşamı bu tür kuruluşların tehlikeye sokmaması için uluslar arası düzeyde sözleşme vardır. İç hukuk bu durumu yanlış yorumlasa bile uluslar arası mahkemeler müracaat edenleri mutlak haklı çıkarır. Kaybetme şansı yoktur, çünkü uluslar arası hukuk iç hukuktan üstündür. Bununla beraber ÜNYE, TERME, FATSA, ÇAYBAŞI, İKİZCE, TEKKİRAZIN YÖNETİCİ VE SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ DAVA AÇMALI MAHKEME YOLU ile aşağıdaki önlemleri aldırmalıdır. Bu önlemi ve güvenceyi hem santral yönetimi ve hem de enerji bakanlığı vermelidir.

1-Bu santralin insan, hayvan ve bitkilere zarar vermeyeceği raporu, bağımsız oluşturulmuş üniversite hocaları ve diğer bilim insanlarınca heyet olarak (çevre müh, biyolog, ziraat müh, hekim, vb)  garanti edilmelidir.

2-Bölge tarım il müdürlükleri tarım ve hayvancılığa zarar vermeyeceğini resmen bildirmelidir.
3-Bugünkü istatistiksel değer ile gelecekte, başta kanser ve diğer hastalıklar olmak üzere bölgede hastalık artışları termik santral nedeniyle olmuş ise sorumluluğunu termik santral yönetimi üzerine almalıdır.

4-Mevcut iki adet bacanın boylarının yaklaşık 50 metre yükseltilmesi ve son teknoloji ile üretilmiş baca filtresinin takılmasının sağlanması.

5-Enerji nakil hatlarının atında ve yanında yaşayanlarında(yukarıda zararın mekanizması anlatılmıştır) elektrik alanından ötürü hastalık ve zararlarının giderilmesi(ABD de bunun zararları konusunda yayınlar vardır.)Enerji nakil hatlarının insan yerleşim alanı dışından geçmesinin sağlanması ve direklerin yeterince yüksek yapılması.

6-Kısa ve uzun vadede, bilinenin dışında bilim insanlarınca tespit edilmiş, santralın fiziksel ve kimyasal zararlarının da elektrik santral yönetimince kabul edilmesi,

Kısaca halkımızın anlayacağı şekilde durumu özetledim. Yapılması gerekenleri anlattım. Körü körüne teknolojinin nimetlerine karşı çıkılmasına elbette bende karşıyım. Ancak gerçeklere de gözümüzü kapatmamız beklenemez. Hukuki garanti almak, geleceğimizi korumak ve kurtarmak herkesin hakkıdır.

ÇEVRENİZİ VE GELECEĞİNİZİ KURTARIN GEÇ OLMADAN

MEDENİ CESARETİNİZİ GÖSTERECEĞİNİZDEN EMİNİM. EN DERİN SAYGILARIMLA- ÜNYELİ HEKİM
 

Ahmet YENİN
editor@karadenizhaberpostasi.com

[ Önceki Sayfa ]

Bu köşe yazısı için 1 yorum yapılmıştır.

  1. Neşet Naim Öner
    24 Ocak 2013 Perşembe 22:06

    Şunu merak ediyorum:Akçay Doğal Gaz Termik Santrali için hazırlanan ÇED(Çevresel Etki Değerlendirme )raporu Çevre Bakanlığı'nın onayından geçti mi?Eğer bakanlık onayı varsa, kimi kime şikayet edeceğiz?
    Termik Santralin bölgede zarar verdiği bilimsel raporla tespit edilmesi durumunda, tüm hukuki yollar kullanılmalıdır.

Köşe Yazısına Yorum Yap