Mehmet ÖZMADEN

Mehmet ÖZMADEN
2013 MİLAT OLACAK MI?

Ali BEKTAŞ

Ali BEKTAŞ
SOSYAL FAALİYET ÇITASI

Ahmet YENİN

Ahmet YENİN
KIYAMET MEDYADAN KOPACAK.!

Zeki ORDU

Zeki ORDU
SEYİRCİ JOKERİNİ KULLANACAĞIM

Yakup HALICI

Yakup HALICI
IŞILTILI VE BİR O KADAR DA PIRILTILI "HÖKÜMET" BİNASI!

Yaşar BAŞAR

Yaşar BAŞAR
BAKIŞ AÇISI!..

Neşet Naim ÖNER

Neşet Naim ÖNER
İNŞALLAH, MAŞALLAH, BİSMİLLAH

İbrahim YILDIRAN

İbrahim YILDIRAN
DÜNYA HAVAALANLARINDA YAŞADIKLARIM (2)

Adil KESKİN

Adil KESKİN
BİZ KAÇ YAŞINDA BİR ÜLKEYİZ?

AHMET ÇELENK

AHMET ÇELENK
BİR MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ...

Ayaklı Gazete FADOŞ

Ayaklı Gazete FADOŞ
FACEBOOK REZALETİ 2...

Adem SEVGİ

Adem SEVGİ
BİR HABER VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ

Halil Gürtekin

Halil Gürtekin
BİR GÜN

İNŞALLAH, MAŞALLAH, BİSMİLLAH

Facebook'ta Paylaş
Zaman asrı saadet… Çöle inen nur, vahyin pencerisinden kainatı aydınlatmaya devam ediyor..Kureyş kabilesinden bazı ileri gelenler Peygamber Efendimize Cebrail, Ashab-ı Kehf ve Zülkarneyn hakkında soru sorduklarında Nur sütünü onlara ”Size bunların cevabını yarın vereceğim” dedi. Bunu söylerken ‘İNŞALLAH’ ifadesini eklemeyi unuttu. O yüzden vahiy tam 15 gün ertelendi. Bu durum Efendimize çok zor geldi.Kureyşliler de yaygara yapıp onu  yalanladılar. Daha sonra da Kehf suresinin 23 ve 24. ayetleri nazil oldu. Yüce Allah Kehf suresinin 23 ve 24. ayetlerinde şöyle buyurdu:”Hiçbir şey için’Bunu yarın yapacağım’deme. Ancak Allah dilerse yapacağım de. Unuttuğun zaman Allah’ı an ve umarım Rabbim beni doğruya daha yakın olana eriştirir de! ”Vahy eğitimi, kuran ahlakını inşa ederken ince bir göndermede de bulunuyordu dosta düşmana: KUR’AN ALLAH SÖZÜDÜR, MUHAMMED KAFASINDAN KONUŞMAZ!

Gelecekle ilgili bir dilek ya da bir niyet belirtecek olduğumuzda”eğer Allah isterse”anlamına gelen İNŞALLAH deriz. Çünkü geleceği ancak Allah bilir ve Allah’ın dilemesi dışında hiçbir şey olmaz. İnşallah sözü, kainattaki her şeyin Cenab-ı Hakk’ın tasarrufunda olduğunu kabul etmenin, yani O’na teslimiyetin ifadesidir. Nitekim Fetih suresinde, Efendimiz (sav) ve beraberindeki müminlere Mescid-i Haram’a girecekleri ”Mescidi Haram’a İNŞALLAH gireceksiniz”ifadesiyle haber verilir. Günlük hayatımızda çok sık duyduğumuz kelimelerden biri de MAŞALLAH’tır. Maşallah’lı levhalara ”Evlerimizde, ticarethanelermizde bazen de özenle yapılan eserlerin en nadide köşelerinde rastlamak mümkündür. Canlı varlıklar için kullanıldığında “maşallah nazar değmesin,maşallah çok güzel, maşallah Allah bir hikmetle yaratmış”ifadelerini kullanırız. Bu İslami örf, İslam toplumlarında gelenek halini almıştır. Ancak bu kadar sık kullanılmasına karşılık toplumda iyi anlaşılmayan ifadelerden biridir “maşallah’’tır. Manası”Allah’ın istediği şey, Allah’ın TAKDİRİ demektir. Bazen hem maşallah deriz hem de Allah’ın takdir ve taksimine razı olmayız! KISKANÇLIK ve HASET Allah’ın takdir ve taksimine kalben razı olmamayı ifade eden nefsin iki çirkin sıfatıdır. Şeytani duygulardır. Şeytan’da Hz. Adem’e haset ettiği bir başka ifadeyle; Allah’ın takdirine razı olmadığı için ŞEYTAN oldu. Dikkat edelim hem euzü besmele çekip şeytandan Allah’a sığınıp hem de haset ve kıskançlık yaparak Şeytan’ın tuzağına düşüp MÜFLİS’lerden olmayalım!!.

 Hayırlı bir işe başlarken, her hayırlı işin başında BESMELE ÇEKELİM: Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla başlayalım. Besmele çekmek Allah’la bağ kurmaktır. Besmele çekmek Allah’ı hayata müdahil etmektir; besmele çekmek Allah’tan yardım almaktır. Besmele çekmek Allah’a sığınmaktır.Bu Allah’ın üzerimizdeki hakkı ve kulluk görevimizdir. Nitekim Rabbi’miz bizi bu hususta uyarmaktadır.İşte bir örnek: "Üzerine Allah'ın adı anılmadan kesilen hayvanlardan yemeyin. Kuşkusuz bu büyük günahtır" [1] buyurarak bu önemli esası bizlere uyulması gerekli olan bir emir olarak sunmakta,”Hayvan bile olsa hayat verilmiş bir canı ancak Allah adına sonlandırabilirsiniz” denmektedir. Hem besmele çekerek keseceğiz, hem de besmele çekerek o hayvanların etlerinden yiyeceğiz. Allah’ı unutma yok..! İyi hatırlarım, rahmetli babam sofraya oturduğumuzda, çocuklar bir şeyi unuttuk neydi o deyip bize “besmele”çekmemizi hatırlatır, sesli olarak bize besmele çektirirdi. Çocukların genç dimağlarına ve kalplerine Allah sevgisini, hamd  ve şükür duygusunu daha küçük yaşlardan itibaren nakşetmeliyiz ki; değerleriyle büyüsünler ve onlara sahip çıksınlar. Besmele Kuran’ın anahtarıdır. Kuran-ı Kerim’deki her sure besmele ile başlar. Her hayırlı işe besmele ile başlayıp, hayırlı sonuca ulaşınca da ELHAMDÜLİLLAH diyerek şükretmek müslümanın şiarı olmalıdır. Beş vakit namazda, günde 40 defa FATİHA suresi okunarak HAMD, adeta hayatın şifresi,hayatın manası  haline getirilmiştir:

-BİSMİLLAHİR RAHMANİR RAHİM

-Elhamdülillahi Rabbil Alemin

-ER RAHMANİR RAHİM

En büyük HAMD’i Allah’ın RAHMANİYETİNE ve RAHİMİYETİNE yaptığınızın farkında mısınız sevgili okuyucularım? Bu ne büyük bir Hamd! Zaten besmele FARKINDALIK demektir!

TAKVA sahibi olmanın bir anlamı’da İHSAN sırrına ermek, yani; farkında olmak, görüyormuş gibi Allah’a kulluk etmektir.

[1] En’am suresi-21.ayet
 

Neşet Naim ÖNER
nesetnaimoner@karadenizhaberpostasi.com

[ Önceki Sayfa ]

Köşe Yazısına Yorum Yap